Bledá záře nad Žofií
Nenápadný důl Žofie, jenž se nachází ve městě Orlová, byl za dobu své existence svědkem hned několika pozoruhodných událostí. Zažil změnu vlastního jména, protesty horníků a dělníků proti měnové reformě v roce 1953 a také důlní neštěstí se šťastným koncem v roce 1967. A údajně též cestování do jiné dimenze. Ale pěkně popořádku.
Pomyslný základní kámen dolu Žofie byl do udusané hlíny položen roku 1871 a již roku 1874 byla zahájena těžba černého uhlí. Své ušlechtilé jméno, Žofie, dostal důl po krásné manželce rytíře van Guttmanna, společníka a bratra majitele dolu. Po druhé světové válce byl však důl znárodněn a jméno s potenciální šlechtickou pachutí novým pořádkům zkrátka neslušelo. Nejprve byla tak Žofie začleněna pod důl Československý pionýr, později pod důl Julius Fučík. Tak si krátce vysloužila mnohem prozaičtější jméno – Fučík 5. Později se ke svému původnímu jménu ale opět vrátila.
Roku 1953 se v areálu orlovského dolu odehrála poměrně nečekaná událost, a to hornické protesty proti měnové reformě. Měnová reforma proběhla téhož roku a měla ničivý dopad na tisíce domácností. Peníze, jež předtím znamenaly mění, se přes noc proměnily v hadry. „Tento krok jsme musili udělat, jestliže chceme naše hospodaření přivést na vyšší úroveň. Zhodnocení naší koruny i zrušení přídělového systému bude mít příznivý vliv na stoupání produktivity práce,“ promlouvá v novinách Nová svoboda ze 1. 6. 1953 k lidu soudruh Magera, povoláním dělník. Tato teze a neochvějné přesvědčení se ale soudruhu Magerovi, povoláním dělníkovi, tak zcela neosvědčila.
Ani dělnická třída, s jejíž podporou komunistická strana při zavedení kontroverzní reformy počítala, nebyla s reformou a nevýhodnými směnnými kurzy spokojena. Tato nespokojenost se poté odrazila i v sérii hornických protestů. Na Žofii nechtěli horníci několik dní sfárat, dokud jim nebude vyplacena mzda ve výhodnějším směnném poměru. Dokonce došlo i k násilí, když se někteří z jejich kolegů rozhodli protestu nezúčastnit a sfárat. Havíři z dolu Trojice zase uspořádali k dolu Žofie protestní pochod. Situace byla údajně tak vyhrocená, že dle knihy Karla Kaplana a Lucie Váchové Perzekuce po měnové reformě v Československu měli odboroví a straničtí funkcionáři obavy vůbec vystupovat, neboť tvrdili, „že se nenechají hodit do šachty“. Protesty byly nakonec násilně rozehnány ozbrojenými milicionáři, vojáky i státní bezpečností. Na Ostravsku bylo za podvratnou činnost zavřeno 90 lidí.
Roku 1967 se na Žofii odehrála pomyslná tragédie se šťastným koncem. Dne 26. 4. ve večerních hodinách došlo k závalu, který v důlním prostoru uvěznil 6 horníků. Ti byli nejprve pohřešováni a naděje na jejich záchranu rychle klesaly. Povolaní Báňští záchranáři se snažili navázat spojení s odříznutými horníky, ale veškeré pokusy byly bezvýsledné. Prozíravě ale nechali proudit stlačený vzduch do prostoru za závalem. Tím uvězněným horníkům zachránili život. Spojení bylo navázáno až 28. 4. v odpoledních hodinách a pomocí rozpojeného potrubí jim podávali tekutou stravu. Horníci byli vyproštěni následující den, tedy 29. 4., a po 72 hodinách opět spatřili denní světlo. Nejprve přes skla speciálních ochranných brýlí, poté i na vlastní oči.
Štěstí, jaké zavalené havíře potkalo, bylo téměř neuvěřitelné. A stejně neuvěřitelná je i teorie o tajemných chodbách, které se údajně pod Žofií splétají. Jejich účel totiž není přesně znám a nikdo si není ani jistý, kam vedou. Těžko i říct, zda ještě vůbec existují. Jedna z teorií mluví o tom, že byl systém chodeb vybudován v období druhé světové války nacisty. Ti prý v podzemí plánovali založit tajnou továrnu. Možné také je, že se jedná o důmyslný systém únikových cest z areálu. Investigativní pořad Klekánice, který se rozhodl útroby podivných chodeb natočit, narazil v podzemních prostorách na podivné předměty neznámého původu. Jako by ani nebyly z tohoto světa. Plzeňská záhadologická společnost, Klub psychotroniky a UFO, však upozorňuje, že zde existuje vysvětlení jak záhadného účelu chodeb, tak oněch prazvláštních předmětů. Je totiž možné, že se v podzemí dolu Žofie nachází brána do jiné dimenze…
Lze jen těžko říct, jaké z možných vysvětlení původu chodeb je pravděpodobnější. Jedno je však jisté – uvidíte-li fosforeskující záři nad Žofií, vyzujte si boty a do areálu vstupujte jen na vlastní nebezpečí.